Tilsluttede foreninger

Fælleskomitéens medlemsforeninger er inddelt i tre grupper: venskabsforeninger, jødiske foreninger og kristne foreninger.

 

Venskabsforeningerne:

Dansk-Israelsk Forening, Århus
Leni M. Kristensen,
Tlf. 86 11 24 19
Fredensvej 12 3.tv.
8260 Viby J
E-mail: dif_webmaster@yahoo.dk

Dansk-israelsk Selskab
Otto Rühl,
Sprydet 81,
3070 Snekkersten.
Tlf.: 49 25 39 00
E-mail: or@hels-gym.dk

Dansk Israelsk Selskab for Fyn
Ole Tetens Lund,
Elinevej 27,
5700 Svendborg
Tlf.: 62 20 83 87
E-mail: otel@mail.dk
www.kotel.dk

Nordjyske Venner af Israel
Lars Nielsen,
Kastanievej 17,
9330 Dronninglund.
Tlf. : 98843223
E-mai: lbhnielsen@stofanet.dk
www

Sydvestjyske Venner af Israel.
Ulla Skogstad Ditlevsen
Parkvej 2
6740 Bramming
Mobil 50899001
Tlf.: 75 17 38 20
E-mail: ditlevsen@mail.tele.dk

Venner af Israel på Færøerne
Danjal Poulsen
Faroe Travel
Sverrigsgøta 20
P.O. Box 1199
00298 Færøerne
E-mail: danjal@travel.fo

Jødiske foreninger

Aktionsgruppen for jøderne i Skt. Petersborg
Magda Goldschmidt
Platanvej 2, 4.sal
1810 Frederiksberg C
Tlf.: 33 79 25 38
E-mail: magda.gitte@yourmail.dk

B’nei Akiva
Jair Melchior
Krystalgade 12,
1172 København K.
E-mail: jm@mosaiske.dk

Coordination Committee
Henia Vrazda
Rosenhøj 31, 2. tv
2650 Hvidovre
Tlf. 36 48 96 06
mail: vrazdahenia@gmail.com

Danmark Logen (B’nei B’rith)
Benny Unterschlag
Moseagervej 12,
2680 Solrød Strand
E-mail: unterschlag@123dk.dk

Hakoah
Martin Norden
Tlf.: 44 92 44 34
mobil. 40 13 89 76
jifhakoah@tiscali.dk

Dansk Zionistforbund
Max Meyer
Krystalgade 12.
1172 København K.
Tlf.: 33 93 00 93
E-mail: office@zionist.dk
www.dzf.dk

Den Danske Israelindsamling ( Keren Hayesod)
Jeffrey Cohen,
Krystalgade 12,
1172 København K.
E-mail: info@ddi-indsamling.dk
www.ddi-indsamling.dk

Eitan
Yigal Romm,
Vesterbrogade 206, 3 th.
1800 Frederiksberg C
Tlf.: 33 22 61 58
E-mail romm@dbmail.dk

Forbundet af Jøder fra Polen i Danmark.
Marek Chrapot
Tranumparken 7, 8-1
2660 Brøndby Strand
E-mail: tamarek@c.dk
E-mail: tamarki@brnet.dk

Jødisk Folkeforening
Bent Bograd
Holbergsgade 28A, 2.th.
1057 København K
Tlf.: 33 32 88 47
E-Mail: b21212137@gmail.com

Jødisk Håndværkerforening
Sally Fischermann
Toftekærrsvej 28 C
2920 Gentofte
Tlf.: 39 65 89 90
hartmann@post.tele.dk

DJUS
Sara Demsitz
Krystalgade 12,
1172 København K
info@djus.dk

Den Jødiske Nationalfond. KKL
Carsten Skov
Krystalgade 12,
1172 København K.
Tlf. 8838 5244
E-mail: kkldanmark@live.dk
E-mail: kontakt@kkldanmark.dk
www.kkldanmark.dk

Meretz i Danmark (New Outlook)
Hans Goldstein
Pile Allé 27, 3,1
2000 Frederiksberg C
Tlf.: 33 21 80 89
E-mail: hansgoldstein@yahoo.dk

Wizo
Dorit Raiter
Krystalgade 12,
1172 København K.
Tlf.: 33 93 19 65
E-mail: wizo.dk@post.tele.dk
Formand: Dorit Raiter,
www.wizo.dk

Det MosaiskeTroessamfund,
Krystalgade 12
1172 København K
Tlf.: 33 12 88 68
E-mail: mt@mosaisk.dk

New Outlook
Mette Geldmann
STrandmarksvej 22,st.
2900 Hellerup
E-mail: m.geldmann@gmail.com

Kristne foreninger

Dansk Jødisk Venskab
Eva Ravn Møenbak
Digterparken 50
2750 Ballerup
Tlf.: 44 65 62 52
E-mail: ravn.moenbak@mail.tele.dk
www.djvenskab.dk

Den Internationale Kristne Ambassade i Jerusalem
Dansk Afdeling
Postboks 439,
4700 Næstved
E-mail: icej@icej.dk

Ordet og Israel
Vejlby Centervej 46
8240 Risskov
Tlf. 86 98 79 12
E-mail: formand@ordetogisrael.dk
www.ordetogisrael.dk
Formand: Hakon Christensen

Joffi (Unge i Ordet og Israel)
Formand Mikael Andersen
E-mail: joffi@ordetogisrael.dk

Ebenezer Operation Exodus
Georg Berthelsen
Højmarksvej 16
8700 Horsens
Tlf. 21 74 68 08
E-mail: georgb@stofanet.dk

Israelsmissionen
TORVET
Katrinebjergvej 75
8200 Aarhus N
Tlf. 73 56 12 70
E-mail: kontor@israel.dk
Formand: Kai Kjær-Hansen
www.israel.dk

Israelsmissionens Unge
Katrinebjergvej 75
8200 Aarhus N
E-mail: unge@israel.dk
www.ung.israel.dk

Andre organisationer

Support Israel
E-mail: genach@tdcadsl.dk
Formand: Kirsten Genach