Tilsluttede foreninger

Fælleskomitéens medlemsforeninger er inddelt i tre grupper: venskabsforeninger, jødiske foreninger og kristne foreninger.

Venskabsforeninger

Dansk-Israelsk Forening (DIF) Århus
Henrik Chievitz
Ege Alle 193
8600 Silkeborg.
Tlf. 22 58 57 20
E-mail:
formand@fkisrael.dk
eller
henrikchievitz@gmail.com
www.dif-aarhus.dk

Dansk-Israelsk Selskab (DIS)
Otto Rühl,
Sprydet 81,
3070 Snekkersten.
Tlf. 49 25 39 00
E-mail: or@hels-gym.dk
www.dansk-israelsk-selskab.dk

Dansk Israelsk Selskab for Fyn (DISF)
Elias Ole Tetens Lund
Elinevej 27,
5700 Svendborg
Tlf. 62 20 83 87
E-mail: otel@mail.dk
www.kotel.dk

Nordjyske Venner af Israel
Lars Nielsen,
Kastanievej 17,
9330 Dronninglund.
Tlf. 98843223
E-mail: lbhnielsen@stofanet.dk
www.nvaisrael.dk

Sydvestjyske Venner af Israel.
Ulla Skogstad Ditlevsen
Parkvej 2
6740 Bramming
Tlf. 50899001
E-mail: ditlevsen@mail.tele.dk

Med Israel for fred – MIFF Danmark
Dina Grossman,

Venner af Israel på Færøerne
Danjal Poulsen
Faroe Travel
Sverrigsgøta 20
P.O. Box 1199
00298 Færøerne
E-mail: danjal@travel.fo


Jødiske foreninger

Aktionsgruppen for jøderne i Skt. Petersborg
Magda Goldschmidt
Platanvej 2, 4.sal
1810 Frederiksberg C
Tlf. 33 79 25 38
E-mail: magda.gitte@yourmail.dk

B’nei Akiva
Jair Melchior
Krystalgade 12,
1172 København K.
E-mail: jm@mosaiske.dk

Coordination Committee
Henia Vrazda
Rosenhøj 31, 2. tv
2650 Hvidovre
Tlf. 36 48 96 06
mail: vrazdahenia@gmail.com

Danmark Logen (B’nei B’rith)
Benny Unterschlag
Moseagervej 12,
2680 Solrød Strand
E-mail: unterschlag@123dk.dk

Hakoah (JIF)
David Jano
E-mail: hakoah@hakoah.dk
www.hakoah.dk

Dansk Zionistforbund (DZF)
Max Meyer
Krystalgade 12.
1172 København K.
Tlf. 33 93 00 93
E-mail: office@zionist.dk
www.danskzionistforbund.dk

Den Danske Israelindsamling (DDI) / Keren Hayesod Danmark (KHD)
Peter J. Samrén,
Krystalgade 12,
1172 København K.
E-mail: info@ddi-indsamling.dk
www.ddi-indsamling.dk

Eitan – den israelske forening i Danmark
Yigal Romm,
Vesterbrogade 206, 3 th.
1800 Frederiksberg C
Tlf. 33 22 61 58
E-mail: Yigalromm1@gmail.com
www.eitan.dk

Forbundet af Jøder fra Polen i Danmark.
Marek Chrapot
Tranumparken 7, 8-1
2660 Brøndby Strand
E-mail: tamarek@c.dk
E-mail: chrapot@brnet.dk

Jødisk Folkeforening
Marianne Kurtik
Tlf: 40 31 53 30
E-Mail: m.i.kurtik@hotmail.com

Jødisk Håndværkerforening
Salle Fischermann
Krystalgade 12
1172 København K

DJUS
Sara Demsitz
Krystalgade 12,
1172 København K
info@djus.dk

KKL – JNF Danmark (Den Jødiske Nationalfond)
Krystalgade 12,
1172 København K.
Tlf. 8838 5244
E-mail: kkldanmark@live.dk
E-mail: kontakt@kkldanmark.dk
www.kkldanmark.dk

 WIZO Danmark
Dorrit Raiter
Krystalgade 12,
1172 København K.
Tlf. 33 93 19 65
E-mail: wizo.dk@post.tele.dk
www.wizo.dk

Det Jødiske Samfund i Danmark (DJS)
Krystalgade 12
1172 København K
Tlf. 33 12 88 68
E-mail: mt@mosaiske.dk

New Outlook
Mette Geldmann
E-mail: m.geldmann@gmail.com
www.newoutlook.dk

Kristne foreninger

Dansk Jødisk Venskab
Eva Ravn Møenbak
Digterparken 50
2750 Ballerup
Tlf.: 44 65 62 52
E-mail: ravn.moenbak@mail.tele.dk
www.djvenskab.dk

Den Internationale Kristne Ambassade i Jerusalem
Dansk Afdeling
Postboks 439,
4700 Næstved
E-mail: icej@icej.dk

Ordet og Israel
Vejlby Centervej 46
8240 Risskov
Tlf. 86 98 79 12
E-mail: formand@ordetogisrael.dk
www.ordetogisrael.dk
Formand: Hakon Christensen

Joffi (Unge i Ordet og Israel)
E-mail: joffi@ordetogisrael.dk

Ebenezer Operation Exodus
Georg Berthelsen
Kirkeleddet 456
3480 Fredensborg
Tlf. 21 74 68 08
E-mail: gpberthelsen@gmail.com

Israelsmissionen
TORVET
Katrinebjergvej 75
8200 Aarhus N
Tlf. 73 56 12 70
E-mail: kontor@israel.dk
Formand: Kai Kjær-Hansen
www.israel.dk

Israelsmissionens Unge
Katrinebjergvej 75
8200 Aarhus N
E-mail: unge@israel.dk
www.ung.israel.dk

Andre organisationer

Support Israel
E-mail: genach@tdcadsl.dk
www.support-israel.dk